SIKÇA SORULAN SORULAR

Sitemiz hakkında tüm merak ettiğiniz soruları ve cevaplarını burada bulabilirsiniz.

Bağımsız bölüm malikleri kendi dairelerinde yapacakları tadilat ve değişikliklerde Yönetim Kurulundan izin almak, çalışma saatlerine uymak (10.00 - 17:00) ve binanın ana taşıyıcı sistemine, betonarme duvarlara, genel mimariye, sıhhi tesisat ve projelere, diğer maliklere zarar ziyan vermemek şartıyla diledikleri tadilatı yapabilirler. Burada belirtilen hususlara riayet edildiği takdirde diğer bağımsız bölüm sahipleri de bu değişikliğe itiraz edemezler. (SİTE YÖNETİM PLANI 10/g MADDE)

Balkonlara ve dış cepheye ana yapının görüntüsünü bozacağından dolayı herhangi bir şey asamazsınız. Site Yönetim Planına göre balkonlarınıza cam vb. malzemeler ile veranda yapamaz, bağımsız bölüm camlarına da yazı yazamaz pano asamaz bunun yanında çatı, ana giriş, kat araları, bodrum katlar, otopark gibi ortak alanlara eşya veya malzeme koyamazsınız. Türk bayrağı ile futbol takımlarının flamaları alt sakinini rahatsız etmeyecek şekilde asılabilir. (SİTE YÖNETİM PLANI 10/k MADDE)

Balkon ve pencereden kesinlikle halı ve kilim gibi malzemeler silkelenemez. Ayrıca balkon ve pencerelerden kedi, kuş, köpek vb. beslemek maksadıyla yiyecek atamaz, su dökemezler, sigara izmariti ve çöp atamazlar. (SİTE YÖNETİM PLANI 10/j MADDE)

Daireniz sizin her ne kadar bağımsız bölümünüz olsa da, tapuda mesken olarak tescil edildiğinden her ne şekil ve surette olursa olsun mesken vasfının ve amacının dışında, ticari ve mesleki gayelerle kullanamaz ve bu maksatla kullanacak olanlara da kiraya veremezsiniz. (SİTE YÖNETİM PLANI 10/d MADDE)

Komşuluk hukuku ve hüsniyet kaidelerine uymak şartıyla dairenizde (bağımsız bölüm) kedi, köpek vs. evcil hayvan besleyebilirsiniz. Bağımsız bölümde evcil hayvan besleyen komşusundan rahatsız olan site sakininin bu rahatsızlığından site yönetiminin sorumluluğu yoktur. İyi niyet ile bu rahatsızlığını çözemeyen site sakini yasal yollara başvurma hakkını kullanabilir. Bağımsız bölümde evcil hayvan besleyen site sakininin komşusunu rahatsız etmemesi gerekir.

Ayrıca evcil hayvanını dışarıya çıkardığında tasmasız çıkartamazlar. Hayvan dışkısının çimlere ve diğer ortak alanlara yapılmasına müsaade edilmez, üst oto park yanında özel olarak ayrılan bölümde yaptırabilir ve yanında bulunduracağı poşetle sahibi tarafından derhal temizlenir.

Evcil hayvanı kendi dairesine asansörle çıkarırken mutlak surette Servis Asansörünü kullanarak çıkarır, yolcu asansörleri kullanılamaz. (SİTE YÖNETİM PLANI MADDE 10/i)

Çatıya, balkonlara ve rasgele diğer yerlere telsiz antenleri de dahil anten, bayrak flama ve reklam panosu asılamaz.

Diğer bağımsız bölümlerde veya ortak alanlarda meydana gelen arızaların giderilmesi için kiracı dahi olsanız tamirat ekibinin sizin de uygun olduğunuz makul bir zamanda dairenize girmeye müsaade etmek zorundasınız. Acil durumlarda derhal, diğer hallerde en geç 2 gün içerisinde giriş müsaadesini vermek zorundasınız. Bu izni vermediğiniz takdirde diğer bağımsız bölüm maliklerinin uğradığı zararı ödemek zorunda kalırsınız. (SİTE YÖNETİM PLANI 11. MADDE)

Dairelerin ödemesi gereken aidat tutarları arsa payı ve eşit dağıtım oranına göre hesaplanarak paylaşım yapılmaktadır.

Eşit paylaşımlı giderler temizlik, güvenlik, bahçe bakım, yönetim gideri, avukatlık gideri.

Arsa paylaşımlı giderler, ana taşınmazın ortak yerleri, Baytur Kozyatağı Konutlarının ortak kullanıma terk edilen yolları, otoparklar, yeşil alan, park, bahçe, spor alanları, havuz ve sosyal donatı alanlarına ait giderler, bloklarda bulunan ortak yerler, yakıt giderleri, ortak alan su gideri, asansör giderleri, tamir bakım giderleri, sigorta giderleri, demirbaş giderleri arsa payı oranında paylaştırılır. (Kat Mülkiyeti Kanunu 20. Maddesi, Yönetim Planı 15. madde)

Vade farkını site yönetimi tespit etmiyor. Aidatını ödemeyen kat maliki veya kiracıdan 634 sayılı Kat Mülkiyet Kanununda belirtilen miktar %5 olduğu için bunun altında vade farkı uygulanamıyor.

Site yönetim ofisine mail adresini bildiren veya www.bayturkozyatağı.com adresinde online kayıt bölümünden kaydını yapan site sakinlerine site yönetim ofisi tarafından oluşturulan ve belirttikleri e-mail adresine gönderilen kullanıcı adı ve şifresi ile ONLINE İŞLEMLER bölümünden sisteme girerek kendilerine veya varsa kiracılarına ait cari hesap dökümlerine ulaşabilirler.

Şifresini unutan sakinlerimiz yönetim ofisinden yeni şifre gönderilmesini talep edebilirler.

634 Sayılı Kat Mülkiyet Kanunu 20 Maddeye göre İcra Takibi başlatılıyor. Kat Malikleri Genel Kurulunda alınan karar gereğince aidatını 2 ay ödemeyen daire sakinine dava açılarak icra takibi başlatılır.

Otoparklar tüm site sakinlerinin ortak yeridir. Komşularımızın hakkına gasp etmemek, ayrıca otoparkta bulunduğu sürede olabilecek bir hasara karşı sorumluluk alamayacağımızdan müsaade edilmemektedir.

Diğer site sakinleri de böyle bir davranışta bulunduğu takdirde kendi aracınızı bile park edecek yer bulamazsınız.

Büyüklerimizin söylediği güzel sözlerden biri de “EV ALMA, KOMŞU AL”dır. Evlerimizi aldığımıza göre ve burada ikamet ettiğimize göre ortak alanları kullanırken her şeyden önce diğer komşularımızın (hak sahiplerinin) hak ve hukukuna da riayet etmek gerekir. Kat Mülkiyet Kanununda ve site yönetim planında belirtilen hususlar ve Kat Malikleri Genel Kurulunda alınan kararlara ve site yönetimi tarafından yapılan duyurulara riayet etmek gerekir.

Komşuluk hukuku ve hüsniyet kaideleri içerisinde bulunmak, hayatın olağan akışında yaşamak hem bizi ve ailelerimizi hem de komşularımızı mutlu edecektir. Bugün bizlerin yaşadığı bu sitede ilerde de çocuklarımız yaşayacağından her daim komşularımız ile olan ilişkilerimiz çocuklarımıza da örnek bir davranış olacaktır.

Site yönetim kadrosunda çalışan teknik ekip sitenin ortak alanlarında hizmet sağlamaktadır. Daire içlerindeki arızalara müdahale görevi yoktur. Ortak alanlardaki hizmetler çok büyük oranda aksayacağından dolayı daire içlerindeki arızalara müdahale etmemektedirler.

Yaya olarak veya aracı ile gelen misafiriniz, girişte özel güvenlik tarafından sizden onay alındıktan sonra siteye giriş yapabilir.

Güvenlik, araç ile gelen misafirinizi aracını park etmesi için üst misafir otoparkına yönlendirecektir, siz de daha önceden misafirinize bilgisini verirseniz kolaylık sağlamış olursunuz.

Eğer misafirleriniz gelmeden önce gelecek misafirlerin isimlerini girişteki güvenlik ekibine bildirdiğinizde takdirde misafirleriniz bekletilmeden gönderilebilir.

Sizin refakatinizde gelen misafirleriniz ise girişte kayıt yaptırmadan sizinle birlikte giriş yapabilmektedir.

Havuzun giriş saatleri 09:00 ile 20:00 saatleri arasındadır. Pazartesi günleri sabah havuz ve çevresinde kapsamlı temizlik yapıldığından giriş saati 11:00 olarak belirlenmiştir.

Havuza girişler site giriş kartıyla olmaktadır, havuz kapasitesi yetersiz olduğundan misafir girişine müsaade edilmemektedir.


SİTE SAKİNLERİNİN DİKKATİNE; ( 14.07.2023 tarihli sms ve email ile gönderilen bilgilendirme )

Site havuzumuz sitede oturan ve ikametleri sitemizde olan daire sakinlerimizin kullanımına açıktır, ancak son zamanlarda sitemizde ikameti olmayan ve oturmayan kişilere kartların verilerek usulsüz kullanıma sunulduğu tespit edilmiştir. Lütfen mağdur olmamanız için sizlere ait site kartlarınızı sitede oturmayan kişilere vermeyiniz. Usulsüz kullanım olduğu tespit edilen kartlar kullanıma kapatılacaktır.

Saygılarımızla,

Baytur Kozyatağı Konutları Site Yönetimi

***************************************************************************************

SİTE SAKİNLERİNİN DİKKATİNE; ( 26.08.2023 tarihli sms ve email ile gönderilen bilgilendirme )

Site havuzumuz sitede oturan ve ikametleri sitemizde olan daire sakinlerimizin kullanımına açıktır, ancak son zamanlarda sitemizde ikameti olmayan ve oturmayan kişilere kartların verilerek usulsüz kullanıma sunulduğu tespit edilmiştir. Lütfen mağdur olmamanız için sizlere ait site kartlarınızı sitede oturmayan kişilere vermeyiniz. Usulsüz kullanım olduğu tespit edilen kartlar kullanıma kapatılacak olup ayrıca ihtarname gönderilmeksizin Baytur Kozyatağı Konutları Yönetim Planı Md. 14f,bb,cc (Yönetim Kurulu 25.07.2023 tarih Karar no:284) gereğince 1.000,00 TL (Bin Türklirası) cezai-şart uygulanacağını bilgilerinize sunarız.

Saygılarımızla,

Baytur Kozyatağı Konutları Site Yönetimi


Site yönetimi olarak bu tür kutlama partilerine İzin verilmemektedir.

Site içerisinde mangal yapmak için uygun bir alan bulunmamaktadır.

Yönetim Planı, Baytur Kozyatağı Konutlarının yönetim tarzını, kullanma maksat ve şeklini, yönetime ait diğer hususları, kat maliklerinin haklarını ve kat maliklerinin borçlarını düzenleyen ve tapuya tescil edilen, 7 blok ve bu bloklarda yer alan bağımsız bölüm sahipleri tarafından imzalanan sözleşmedir.

Kiracılar veya herhangi bir sıfatla konutta oturanlarda aynen uymak zorundadır. Bağımsız bölüm maliki, kiracılarına yönetim planından bir nüsha vermek ve kira kontratına buna ait hüküm koymak zorundadır.

Yönetim Plan’ının değiştirilmesi için bütün kat maliklerinin (Baytur Kozyatağı Konutları Maliklerinin 5/4 ünün oyu şarttır.) (Kat Mülkiyeti Kanunu 28. Madde) (Yönetim Planı 3. madde)

Aidat ödemeleri her ayın 1 ile 20 tarihleri arasında yapılır. Bağımsız bölüm sakinleri aidatlarını aşağıdaki Baytur Kozyatağı Konutları banka IBAN numaralarına yatırarak veya kullanıcı adı ve şifre aldıktan sonra Online İşlem bölümünden Kredi Kartı ile ödeyebilirler.


İŞ BANKASI            TR 93 0006 4000 0011 2060 3333 34

GARANTİ BANK    TR 33 0006 2000 4240 0006 2918 52

Ayrıca site yönetimine gelerek kredi kartı ile ödeyebilirler.

Aidat borç listeleri her ayın sonunda blok girişlerindeki panoya asılmaktadır.

Son ödeme tarihini geçiren site sakinlerine ve kiracı ise ev sahiplerine de borç bakiyeleri mail yolu ile bildirilmektedir.


Dairelerin çöpleri ;

1- Sabahları 10:00 – 10:30 arası, öğleden sonra 16:00 – 16:30 saatleri arasında toplanmaktadır. 2- Çöp toplama saatleri dışında bağımsız bölüm kapılarının önlerine kesinlikle çöp bırakılmamalıdır.

3- Bağımsız bölüm sakinleri çöp sularını sızdırmayan, sağlam çöp poşetlerinde ağzı kapalı olarak bırakılmalıdır.

4- Evden çıkan eski eşya veya atılacak büyük ebatta nesneler bağımsız bölüm sakinince siteden çıkarılmalı, kesinlikle bodrum ve yangın merdivenlerine bırakılmamalıdır.

1- Spor tesisleri (Tenis kortu, Basketbol ve Voleybol sahası ) 08:30 – 23:00 saatleri arasında kullanılabilir.

2- Tenis kortundan yararlanmak isteyen site sakinleri, aynı gün içinde B kapı güvenlik personeline rezervasyon yaptırabilir.

PAZAR ve RESMİ TATİL GÜNLERİ HARİÇ SABAH : 10:00 İLE AKŞAM : 17:00 ARASINDA SİTEYE GİRİŞ/ÇIKIŞ YAPABİLİRLER.

Web sitemizde sunulan ve talep etmiş olduğunuz hizmetlerin sağlanabilmesi ve web sitemizin doğru biçimde çalışması için zorunlu çerezler kullanılmaktadır. Daha fazla bilgi için linke tıklayarak Çerez Aydınlatma Metnine ulaşabilirsiniz.

Tamam Çerez Aydınlatma Metni